Modern-Böcek-İlaçlama-Yöntemleri

Dünya üzerinde yaşayan tek canlının insanlar olmadığı gibi bazı canlıların varlığı ise günlük yaşamımızda bize farklı sorunlar yaratabilir. Böcek ilaçlama son zamanlarda öncelikli olarak da çocuklu ailelerin ihtiyacı haline gelmiştir. Özellikle büyük kentlerde yeşil alanların yok edilmesi sonucu artan kentleşme oranı böcekleri ve haşereleri evimize girmeye teşvik etmiştir. Bu sebeple bazen elimizde olmadan farklı canlıların yaşam alanlarını kısıtlamak zorunda kalıyoruz.

Bu şikayetlerden muzdarip olanlar gerek nemli ortamda yaşayamaya alışkın türler sebebiyle gerekse çarpık kentleşme neticesinde büyük kentlerde yaşayan insanlar olmuştur.

Özellikle son zamanlarda şehir olarak İstanbul ilaçlama konusunda oldukça gelişmiş bir hal almıştır. İlaçlamanın yapılması kadar önemli bir diğer faktör ise ne şekilde uygulandığı ve doğru aşamaların takip edilip, edilmediği konusudur. Bu hususta evlerine veya iş yerlerine ilaçlama yaptıracak olan kişiler doğru aşamalar hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Böcek ilaçlama Firmaları

Böcek ilaçlama firmalarının her biri farklı ilaçları kullansa da kullanma yöntemleri ve aşamaları aynıdır.
Bunlardan birincisi ve birçok firmanın tercih ettiği yöntem ‘jel ilaçlama’ yöntemidir. Bu yöntemle evin belli noktalarına özel aletlerle jel halindeki minik ilaçlar sıkılır. Uygulama daha çok hamam böcekleri ve kalorifer böcekleri üstünde etkilidir.

Bir diğeri ‘sıvı ilaçlama’ yöntemidir. Bu yöntem ise daha çok büyük mekanlarda; Yurtlar, yemekhaneler, hastaneler, fabrikalar gibi heşerelerin yoğun olduğu alanlarda kullanılır. Burada en önemli husus ise sıvı ilaçlama yöntemi sonucunda evde bir süre deterjanla temizlik yapılmaması gerektiği.

Diğer bir yöntem ise ‘ulv ve pülverizatör’ uygulamasıdır. Bu işlem pülverizatör adı verilen aletle ilaçlanması istenilen alandaki tüm deliklere detaylı bir şekilde uygulanır. Aynı zamanda açık alanlarda da rahatlıkla kullanılabilir. İşlem kokulu bir ilaçlama olduğundan uygulama yapılan alanı bir süre terk etmek gereklidir.

‘Fare istasyonları’ işlemi ise farelerin cinsine ve sayısına bakmaksızın çok hızlı sonuç alınan bir yöntemdir. Fare istasyonunda farelerin bulunduğu alan saptanarak, içinde zehirli ilaçların bulunduğu kutular kapalı ve açık mekânlarda uygulanır. Fare istasyonu yönteminde özellikle dikkat edilmesi gereken konu profesyonel olmayan kişiler tarafından yapılması ve çocukların bulunduğu alanlarda uygulanması oldukça tehlikeli ve zararlıdır.