Böcek İlaçlamanın İnceliklerine Dair

Böcek İlaçlamanın İnceliklerini anlatmak için böcek ilaçlama uygulamalarını pire ve fare üzerinden inceleyeceğiz. Çünkü her iki uygulama da temel de birer ilaçlama işlemi olsalar da farklı şekillerde gerçekleşmekte ve farklı cins canlılar için uygulanmaktadır. Böcek ilaçlama işlemleri;

  • Böceğin cinsine,
  • Böceğin büyüklüğüne,
  • Böceğin bulunduğu ortama (örn: ev ilaçlama, bahçe ilaçlama vb.)
  • Bulunduğu ortamdaki yoğunluğa göre değişiklik göstermektedir.

Yani her bir böcek ilaçlama uygulamasında;

  • Kullanılan ilaç,
  • Kullanılan cihaz,
  • Kullanılacak yöntem birbirinden farklıdır.

Hal böyle olunca da her bir böceğin ilaçlanmasında farklı bir işlem gerçekleştirilecektir. Bu konuyu pire ilaçlama özelinde ve fare ilaçlama özelinde inceleyeceğiz. Her iki canlı da yapı olarak birbirinden farklılık gösterdiği için yapılacak ilaçlama da ona göre farklılık gösterecektir.

Pire İlaçlama Nasıl Yapılır?

Pire İlaçlama Nasıl Yapılır? Pire ilaçlamada gerçekleştirilen uygulama özellikle ev ilaçlama ise daha farklı bir şekilde hayat bulacaktır. Kapalı alan uygulamasına dâhil olan ev ilaçlama uygulaması alandaki pirelerin yerlerinin tespit edilmesini sağlayacak olan bir keşif uygulaması ile gerçekleştirilmektedir.

Keşif sonrası pire ilaçlama işlemini gerçekleştirecek olan ekip yaptığı kısa bir toplantı sonucunda gerçekleştireceği uygulamada kullanacağı ilaç, cihaz ve yöntemin kararını alacaktır. Ve sonrasında ise bu uygulama gerçekleşecektir. Yapılan ilaçlama uygulaması sonrasında uzman ekibimiz size operasyon sonrası neler yapmanız gerektiği konusunda detaylı bilgi verecektir.

Fare İlaçlama Nasıl Yapılır?

Fare İlaçlama Nasıl Yapılır? Fare ilaçlama uygulaması ise diğer böcek ilaçlama uygulamalarından daha farklıdır. Çünkü fareler ne bir böcek ne de bir haşeredir.

Fareler kemirgen sınıfına dâhil edilmektedir. Dolayısıyla onlar için müdahale çok daha farklıdır. Fare ilaçlama işlemi günümüz teknolojisinde fare istasyonları aracılığıyla yapılmaktadır. Bu işlemi uzman ekip açık bir alanda gerçekleştirmektedir. Alanın büyüklüğüne göre belirli aralıklarla dizilen fare istasyonlarının içine yerleştirilen zehirli yemin fareler tarafından yenmesi sağlanır. Yemi yiyen fare kısa bir süre sonra susuzluk hissiyatıyla uyarılacaktır. Su bulabileceği bir yere giden fare suyu içtiği andan itibaren dakikalar içinde ölecektir. Su bulamasa bile yemin etkisi birkaç saat için ortaya çıkacak ve fare yine ölecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir