dukkan-ilaclama

En az ev ilaçlama kadar dükkan ilaçlama ve iş yeri ilaçlama konularında da hassasiyet gösterilmesi gerekmektedir. Çünkü, bu alanlar çoğu insanın evinden daha çok vakit geçirdiği alanlardır. Gün içinde birebir temasta bulunulan, yemek yenilen alanların ev ortamından farksız ve steril olması gerekmektedir. İş yeri ve dükkan sahipleri bu durumun bir zorunluluk olduğunu bilmeli ve bu doğrultuda hareket etmelidir.

Dükkan İlaçlama Neden Gereklidir?

Haşerelerin çoğu çok hızlı hareket eden ve hızlı çoğalan canlılardır. Hepsi nemli ve rutubetli alanları sever ve dolayısıyla pis yerlerde dolaşırlar. Bu alanlardan topladıkları mikrop ve bakteriler, genetik yolla doğum esnasında yavruya aktarılır. Dolayısıyla her haşere, vücudunda mikrop ve bakterilerle dünyaya gelir. Bunun dışında dolaştıkları pis alanlardan da bakterileri bünyesine alır, bakteriyel alanlara bağımlı halde yaşarlar. Sürekli pislikle beslenen bir canlının dışkısı da elbette başlı başına bir tehdit unsurudur. Bu durumdaki bir haşerenin, bulunduğu ortamda saat başı temizlik yapılsa dahi hijyenik bir ortam oluşmaz, zira 1-3 santim aralığındaki bir haşere vücudunda milyonlarca bakteri barındırır. Bu sorunla başa çıkmak için yapılması gereken en mantıklı işlem dükkan ilaçlama uygulamasıdır. Dükkan ve iş yerlerinde doğru şekilde yapılmayan ilaçlama işlemi; işletme sahibinin, çalışanların ve müşterilerin hayatını riske atmaktadır. Şöyle ki;

  • Söz konusu haşerelerden tek bir tanesi, bütün bir dükkanı bir gecede dolaşacak kadar hızlı hareket etmektedir. Dolaştığı her yere yaydığı bakterilere temas etmeniz ya da haşere bulunan ortamdaki havayı solumanız halinde enfeksiyonel bir hastalığa yakalanmama riskiniz yok denecek kadar azdır.
  • Bazı haşerelerin salgın hastalık taşıyıcısı olduğu ve insanların bu haşerelerle aynı ortamda bulunmasının bile tehlikeli olduğu bilinmektedir.
  • Henüz tespit edilmeyen bir haşere alerjisi ölüme varan sonuçlara yol açabilmektedir.
  • Bunun yanı sıra, dükkanınıza gelen bir müşterinin haşereyle karşılaşması halinde, sizden bir daha alışveriş yapmayacak, işletme adınızı da kötü anacaktır. Bu da prestij kaybı anlamına gelir.
  • Ayrıca, sattığınız ürünler üzerinde haşere dolaşmışsa; direnci düşük insanlar, ciddi hastalığı olanlar ve çocuklar bu ürüne temas halinde geri dönülmez sonuçlarla karşı karşıya kalabilir. Bu riskleri almamak adına vaktinde ve doğru şekilde dükkan ilaçlama ve iş yeri ilaçlama uygulamalarının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.