Esenler Böcek İlaçlama

Esenler böcek ilaçlama uygulanırlığı açısından önemli bir yere sahiptir. Esenler, eski zamanlardan beri insanlar için uygun bir yaşam alanı olmuştur. Her dönemde insanlara ev sahipliği yapmıştır.

Günümüzde de kalabalık bir nüfus oranına tekabül etmektedir. Günden güne de bu sayı artmaktadır. Kalabalık alanların olduğu bölgelerde böceklerle yaşanan problemler artmaktadır. Hal böyle olunca böcek ilaçlama konusu ortaya çıkmaktadır. Tehlikeli sonuçlar ortaya çıkartabilen böceklerle mücadele büyük bir ciddiyetle yürütülmelidir.

Esenler böcek ilaçlama da sektör için önem arz etmektedir. Böylesine kalabalık bölgede bu sonuçların olması muhtemeldir. Şehirleşmeyle birlikte kendisine yeni yaşam alanları oluşturan insanlar bu gibi problemlerle baş başa kalabilmektedir. Bunu çözüme kavuşturmak ilaçlama yöntemleri ile sağlanır. Bireysel olarak yürütülecek çalışmalar yetersiz kalmaktadır.

Kullanılan İlaçlama Yöntemleri

Kullanılan ilaçlama yöntemleri bazı derecelendirmelere göre farklı şekilde değerlendirilmektedir. Doğada yüzlerce böcek türü bulunmaktadır. Bunlar için tek bir yöntem geçerli olmayacaktır. Bundan dolayı farklı ilaçlama şekilleri geliştirilmiştir. İlaçlanacak olan yerin özellikleri bakımından da yöntemler değişiklik gösterebilir.

Bu uygulamalar hakkında ilaçlama öncesi bilgi edinilmelidir. Bunlardan bazıları şunlardır;

  • Sıvı İlaçlama: Bu yöntemde sıvı halde bulunan ilaç püskürtülerek zerk edilir.
  • Jel İlaçlama: Kuytu karanlık bölgelere bu ilaç sürülür. Kokudan etkilenen böcekler ölür.
  • Kokusuz İlaçlama: Kokusuz şekildedir. Hastane ilaçlama örnek verilebilir. Sürekli işlemesi gereken yerlerde kullanılır. İşlem sırasında bile günlük yaşantıyı etkilemez.
  • Kokulu İlaçlama: Çok sık kullanılan yöntemlerden biridir. Yoğun kokusu sayesinde böceklere anında etki eder.
  • Fare İstasyonları: Bu yöntem fare ilaçlama işlemi için kullanılır. Bir gereç içerisine zehir olan besin maddesi konur. Bunu yiyen fare su içme ihtiyacı duyar. İçince de beyin kanamasından ölümü gerçekleşir.

Böceklere Karşı Alınabilecek Önlemler

Böceklere karşı alınabilecek önlemler önemli bir ayrıntıdır. Bu farklı önlemler kalıcı olarak böcek türlerine karşı koyamaz. Ancak zaman kazandırabilir. İlaçlama işlemi sonrası da tekrar olabilme ihtimalini en aza indirmek için gerçekleştirilebilir. En basit haliyle ev veya diğer yaşam alanlarındaki tesisat sistemlerine dikkat edilmelidir. Böceklerin gelebileceği alanlar bunlardır. Temizliğe ve ortada besin artıklarının olmamasına özen gösterilmelidir. Su da böcekleri çeker. Bu noktada birikinti oluşumunun önüne geçilmelidir.