haşere ilaçlaması ardından temizlik yapılmalı mı

Özellikle de yaz ve ilkbahar aylarında yaşam alanlarımızda sıklıkla karşılaşılan böcek haşere ve kemirgenlere karşı yapılan ilaçlama sonrasında en çok merak edilen konulardan biri de haşere ilaçlaması ardından temizlik yapılmalı mı? Sorusudur. Ev hanımları bu dönemlerde evlerinde detaylı ve geniş bir bahar ve yaz temizliği yaptıkları için, ilaçlamanın ardından temizlik yapmak için de aceleci davranmaktadırlar. Oysa bu acelecilik büyük bir olumsuzluğu meydana getirebilmektedir. Bu da yapılan ilaçlı işlemden sonuç alınamamasıdır. İlaç mekânda ne kadar uzun süre kalırsa, etkisi o kadar geniş ve kalıcı olacaktır.

Özellikle de yumurtadan henüz çıkmamış olan böcekler ilaca maruz kalmayacakları için, bir süre sonra mekânda yeniden böceklenme sorunu ile karşılaşılmaması için, alanda 15-20 gün boyunca ıslak temizlik yapılmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir. İlacın uzun süre kalması, yumurtadan çıkacak olan böcekleri de etkileyeceğinden, daha kesin bir sonuç için bu hususa dikkat edilmesinde fayda vardır.

Eğer mekânda sıvı kokulu ve kokusuz ilaç kullanıldıysa, ilacın temas etmediği alanlarda ıslak bezle silme işlemi yapılmasında sakınca yoktur. Yine her türlü ilaçlı işlemin ardından mekânda kuru temizlik yapılmasında bir engel bulunmamaktadır.

Fare ilaçlama sonrasında temizlik yapılacaksa, işlem öncesinde dezenfekte amaçlı gerçekleştirilen sıvı ilaç uygulaması nedeniyle aynı kurallar geçerlidir. Sıvı ilacın uygulandığı alanlara müdahale etmeden, detaylı olmamak kaydı ile ıslak temizlik, ilacın kullanılmadığı alanlarda, ev halkının sağlığını korumak amacıyla yapılabilir. Eğer jel ilaç uygulaması yapıldıysa, mekanın temizlenmesine gerek bile duyulmaz. 2 3 günde bir, böcek ölülerinin temizlenmesi yeterli olacaktır. Diğer taraftan, çocuk oyuncakları, kıyafetler, mutfak gereçleri, günlük sık kullanılan eşyalar da yıkanmadan asla kullanılmamalıdır.

Evcil hayvanlarınızın kullandığı eşyalar, mama ve su kapları da yıkanmadan kullanılmamalıdır. Açıkta unutulan ve ilaca maruz kalan besin maddelerinin ise atılması ve kullanılmaması gereklidir.

Şişli Böcek İlaçlama Fiyatları böceklerin yoğunluğuna, türüne ve ilaçlanacak alanın metre karesine göre yapılmaktadır.