Kene Isırığı

Kene ısırığı geçtiğimiz yıllarda artış göstermiştir. Bugüne kadar aslında hep hayatımızda olan keneler sebebi belli olmayan bir şekilde ciddi hastalıkların mikroplarının taşıyıcısı olmuşlardır. Ve artık günümüzde öyle bir hal almışlardır ki aklınıza gelebilecek her türlü haşereden daha tehlikelidirler. Ve biz insanlar için geri dönüşü imkânsız şeylere sebebiyet verebilmektedirler.

Keneler, dişleri ile deriye yapışarak kan emerler ve emdikleri yerden kana zehir salgılarlar. Özellikle yapıştıkları yerde keneler, kan emişini tamamladıktan sonra ayrılırken bir sıvı salgılar. İşte taşıdığı virüs bu şekilde bulaşır. Kan emdikleri ve virüsü bulaştırdıkları tüm canlılar hasta olabilmektedir.

Özellikle küçük çocuklar için tehlikeli olan bu virüs ciddi sorunlara sebep olabilmekte hatta öldürücü olabilmektedir.

İnsanlara bulaştırdıkları bu öldürücü hastalığın adı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığıdır. Türkiye’de artan kene ısırığı vakaları ile insanların tedbirlerini arttırdığı kene ile mücadele için yapılacak en doğru şey profesyonel böcek ilaçlama şirketleri ile irtibata geçmek ve alanında lider firmalar ile çalışmaktır. Bu bağlamda son teknolojiye uygun olarak geliştirdiği böcek ilaçlama yöntemleri ve “Önce İnsan Sağlığı” şiarı ile İstanbul başta olmak üzere İzmir ve Kocaeli illerinde de faaliyet gösteren Şişli Böcek İlaçlama firmamıza 7 gün 24 saat ulaşabilir, uzman kadromuzdan destek alabilirsiniz.

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığının Belirtileri

Kırım Kongo kanamalı ateşi belirtileri insanları paniğe sürükleyen ve kene vakasının meydana geldiğinin sinyalleri olan rahatsız edici durumlardır. Kene ile mücadele kırsal ve yeşillik alanlarda sıkça karşılaşılan kene vakaları ile artan ve tedbir alınmadığında ölüm riskine yol açan çok tehlikeli bir durumdur. Kene ilaçlama uygulamasına karar veren ve hastalık ile karşılaşan kişilerin yaşadığı belirtileri sıralamak gerekirse;

  • Ateş, kırıklık, baş ağrısı, halsizlik, aşırı duyarlılık, kol, bacak ve sırtta şiddetli ağrı ve belirgin iştahsızlık ortaya çıkmaktadır.
  • Bazen kusma, karın ağrısı ve ishal de baş gösterebilir.
  • İlk günlerde yüz ve göğüste küçük cilt altı kanamaları, gözlerde kızarıklık, gövde, kol ve bacaklarda bir yere çarpmış gibi cilt altı kanamalar oluşabilir.
  • Kene ısırığı sonrasında, kanlı kusma, kanlı idrar ve dışkılama, burun kanaması ve vajinal kanamalarda görülebilir.
  • Ağır olgularda hepatit, karaciğer, böbrek, akciğer yetmezlikleri oluşabilir.
  • Bu zehir, çeşitli enfeksiyonlara sebep olarak ölümü meydana getirir.
  • Çocuklarda kenelerin ısırmasıyla başlayan süreç daha farklı ilerlemektedir.
  • Çocuğun derisine yapışan kene, zehrini kana boşaltarak işlemine başlar.
  • Çocuk uyuklamaya başlar ve ertesi gün lezyonları görülmeye başlar.
  • Eğer fark ederek kene alınmaz ise 2-3 gün içinde kene ölür. Kene yapıştığı yerden alınırsa paralizi kendiliğinden düzelir.

İnsan sağlığına ölüm gibi büyük bir tehdit ile saldıran ve çoğalmasına izin vermeden yok edilmesi gereken kene ile mücadele için Şişli Böcek İlaçlama firmamıza günün her saati ulaşabilirsiniz.

Kene Yapışırsa Ne Yapmalıyız?

Kene yapışırsa ne yapmalıyız? Vücutta kene görülmesi durumlarında insanlar kendi başlarına bu keneler çıkartmaya çalışmamalıdırlar. Yapılacak yanlış müdahale sonucunda sağlık sorunlarıyla karşılaşma ihtimaliniz yüksektir. Böyle durumlar karşısında kalan kişiler doktor kontrollerinde tedavi olmalıdır. Keneler bilinçsiz bir müdahale sonucunda daha ciddi sorunlara sebep olabilir. Ancak doktora gidilirse uzman kişiler keneyi yapıştığı yerden almadan önce keneyi hazırlarlar.

Tüm bunlar dışında yapacağınız en önemli şey bulunduğunuz yerde bir tane bile kene fark ettiğinizde mutlaka kene ilaçlaması yaptırmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir