okul-ilaclama

Haşereler; insanların bulunduğu her alanda yaşamaya elverişlidir. Bu alanlarda, nemli ve rutubetli bölgeleri tercih ederler. Okullarda bulunan kazan daireleri, bodrum katlarında yer alan ve kullanılmayan izbe alanlar haşerelerin yaşaması için  gereken uygun ortamı oluşturur. Çocukların yiyecek kırıntıları ve çöpler de beslenme ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılar. Bu durumda, haşere oluşumu görülmese bile okul ilaçlama uygulamalarının düzenli olarak yapılması ve okul ortamının daima temiz tutulması gerekmektedir. Gereken hijyen sağlanmadığı takdirde, haşerelerin taşıyıcısı olduğu hastalıklar çocukları tehlikeye atar. Aynı zamanda, dolaştıkları pis yerlerden taşıdıkları mikrop ve virüsler; deri ve solunum yoluyla çocukların vücuduna dahil olarak hem bağışıklık sistemini zayıflatır hem de viral hastalıklara yol açar.

Okul İlaçlama

Öğrenciler gününün büyük bir kısmını okulda geçirmektedir. Çocuklar hijyen kurallarına yetişkinler kadar dikkat etmedikleri için, yere düşen yiyeceği dahi alıp yemeye kalkışırlar. İstila durumunda haşerelerin masaların üzerinde bile dolaştıklarını düşünürsek, çocukların çok ciddi bir tehditle karşı karşıya olduğunu söyleyebiliriz. Okul yönetiminin bu durumları göz önünde bulundurması ve okul ilaçlama firmasını çok iyi seçmesi son derece önemlidir. Atılacak ilk ve en önemli adım, doğru böcek ilaçlama firmasıyla anlaşmaktır. Sağlık Bakanlığı onaylı, kesin sonuç garantili ve sertifikalı en iyi böcek ilaçlama firmaları ile anlaşmanız işlemin güvenli ve doğru şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır. Bu aşamadan sonra, düşünmeniz gereken her şeyi okul ilaçlama servisi sizin yerinize planlayacaktır.

Okul İlaçlama Uygulamasından Sonra Yapılacaklar

Okul ilaçlama işlemini tamamladıysanız, ilaçlamadan sonra yeni bir haşere istilasını önlemek için haşerelerden korunma yöntemlerine başvurabilirsiniz. İlaçlama okulu uzun süre haşerelerden koruyacaktır. Ancak, pis ve rutubetli ortamlarda haşere üremesi son derece kolay olduğu için, gereken tedbirlerin de alınması gerekmektedir.

  • İlk olarak, okulun kullanılmayan bölümler dahil her alanı en az sınıf ve koridorlar kadar temiz tutulmalıdır.
  • Sınıflardaki ve bahçedeki çöpler her gün boşaltılmalı, yerlere akan çöp suları muhakkak temizlenmelidir.
  • Temizlikte en etkili yöntem sirkeli sudur.
  • Dersliklerdeki masa ve sıralar sık periyotlarla temizlenmelidir.
  • Öğrencilerin yerlere çöp atması engellenmeli, yerlerdeki kırıntı ve çöpler bekletmeden temizlenmelidir.
  • Okul bahçesinde yabani ot gibi fazlalıklar yok edilmeli, çimler olabildiğince kısa tutulmalıdır.
  • Fare oluşumundan kaçınmak adına giderler kontrol edilmeli, eskiyen gider boruları yenilenmelidir.
  • Kantin deposunda bulunan yiyecekler iyi muhafaza edilmelidir.
  • Haşerelerin sevmediği kokulardan yardım alınarak, sınıflarda böcek kaçıran çiçekler  kullanılabilir.