pirelerden kurtulmak

İlaçlama kapalı ve ya açık alanlarda insan sağlığına zararı dokunan her türlü canlı ve virüslerden korunmak,  temizlenmek için yapılan eylemdir. İlaçlama Hizmeti işin ehli tarafından yapılmalı ve gereken önlemler alınmalıdır. İlaçlama Hizmeti; pire ilaçlama, böcek ilaçlama, fare ve diğer zararlı haşereler için yapılmaktadır. İlaçlama gereken bölge öncesinde tamamen belirlenmeli ona göre analiz edilmeli, ve uygulamalar belirlenmelidir. Zararlı hayvan ve virüslerle başa çıkabilmek için çeşitli ilaçlama yöntemleri vardır;

Jel Uygulama: Jel uygulamada ilacı yiyen hayvan yuvasına dönmektedir. Yuvasında ölen hayvanı diğerleri yer ve böylece toplu ölüm meydana gelir. Jel ilaçlama sonrası temizlik gerekmez. Hamam böcekleri ve haşereler üzerinde çok fazla etkilidir. Jel ilaçlamanın çok fazla tercih edilmesinin nedeni ilaçlanan bölgenin terk edilmek zorunda kalmamasıdır. Ağızla temas halinde herhangi bir zararı yoktur. Alanın kapatılmasına ihtiyaç duymaz.

Sıvı İlaçlama: İlaçlama hizmeti veren yerlerin en fazla kullandığı yöntemdir. İlaç su ile karıştırılarak özel aletlerle püskürtülür. Bu uygulama haşerelerin çok fazla yoğun olduğu bölgelerde uygulanmaktadır. İlaçlamadan sonra 7-10 günlük kısımda ıslak temizlik yapılmamalı talimatlara uyulmalıdır.

Ulm İlaçlama: Bu uygulamama soğuk sisleme makineleri yoluyla uygulanmaktadır. Oldukça etkili bir yöntemdir ve haşerelerin yuvalarına kadar ulaşmaktadır. Bu yöntemde daha çok kokulu ilaç kullanılmaktadır. Uçan böceklere ve pirelere karşı çok fazla etkilidir.

Pire İlaçlama

Pireler, çeşitli hayvan ve insanların kanını emerek beslenen üç çift bacaklı, canlılar arası mikrobu taşıyan asalak bir hayvandır. Canlılardan birbirlerine aktardığı virüs nedeniyle çok tehlikeli olmaktadır. Bacak sayısıyla, atlayışıyla kolay yakalanamayan bir canlıdır. Pireler 30 cm kadar atlayabilmektedirler. Yumurtlama yoluyla çoğalırlar. Yumurtalarını kıyafetlerin görünmeyen kısımlarına saklamaktadırlar. Yumurtalar bir hafta içinde binlerce pireye dönüşür.

Evde pire oluşmasının başlıca nedeni evde hayvan beslemektir. Depo ve bahçe kısımlarının yeterince temiz ve steril olmaması da pire oluşumuna etki eder. Pireden kurtulmak için ilaçlama firmalarından yardım alınmalıdır.

Pire ilaçlama da birkaç yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin en başında püskürtme yöntemi gelmektedir. Bu yöntemle belirlenen alanlara ilaç şarjlı aletlerle püskürtülmektedir. İlaçlama sonrası bölge havalandırılmalıdır.