tahta-kurusu-nasıl-yok-edilir

Tahta kurusu, kan emen böceklerden biri olarak, memeliler ve kuşlar için tehdit oluşturan bir haşere türüdür. Konukçudan kan emerek hayatta kalır ve bu özelliği nedeniyle “asalak” olarak tabir edilir. Yeryüzünde ilk var olduğu zamanlarda bir yarasa asalağı iken, mağara devrinden sonra insan kanıyla beslenen bir parazit halini almıştır. Kanla beslenmesi sebebiyle “vampir böcek” olarak da isimlendirilir. Kanını emdiği her konukçuyla karşılıklı organizma alışverişi yaşadığı için, kan yoluyla bulaşan hastalıkları kişiden kişiye taşır ve bünyesinde barındırdığı mikropların da insanlara geçmesine sebep olur. Bu nedenle, insanların yaşam alanlarında bulunması son derece zararlıdır. Evde bir tahta kurusu istilası varsa vakit kaybetmeden tahta kurusu nasıl yok edilir? sorusuna cevap aranmalıdır.

Tahta Kurusu Nasıl Yok Edilir?tahta-kurusu-nasıl-yok-edilir

Tahta kurusunun bulunduğu bir evde yaşayan insanlar da evcil hayvanlar da risk altındadır. Çünkü, konukçuları arasında hastalık alışverişini sağlar ve sağlıklı kişileri hasta edip, direnci zayıf olan hasta insanları ölüme sürükleyecek sonuçlara yol açabilir. Tarihte, insan-insan ve hayvan-insan arasında organizma aktarımında köprü vazifesi görerek salgın hastalıkları taşımış, Avrupa’nın yarıdan fazlasının ölümüne sebep olmuştur. Günümüzde tedavisi bulunmuş hastalıkları diriltme riski olan tahta kurusundan kurtulmanın yolları:

  • Evde dezenfektan maddelerden yardım alarak yapacağınız derinlemesine temizlik, henüz uyuma evresinde olan tahta kurusu yumurtalarını öldürerek bir sonraki neslin oluşumunu engelleyecektir.
  • Mobilyaların araları, dolapların içi, yatak ve bazaların altları, döşeme ve süpürgeliklerin altları tahta kurusunun yaşam alanlarıdır. Bu bölgelerde temizlik ve onarım yapmalısınız.
  • Yüksek sıcaklık, tahta kurusu nasıl yok edilir sorusuna verilebilecek en doğru cevaplardan biridir. Pamuklu eşyaları ısıtıcı ya da kurutucuda yüksek sıcaklığa maruz bırakarak yumurtaların ölmesini sağlayabilirsiniz.
  • Özellikle yazın ve güneşli kış günlerinde, yatak örtüsü, nevresim, battaniye gibi yatak odası eşyalarını kalın siyah bir çöp poşetine koyup güneşin altında birkaç gün bekletmek çok ciddi bir fayda sağlayacaktır.
  • Aynı işlemi mobilyalara da uygularsanız, yumurtalar ve yetişkinler kaçacak yer bulamayıp ölecektir. Ayrıca siyah poşet eşyalarınıza ve mobilyalarınıza zarar gelmesini önlemiş olacaktır.
  • Aynı şekilde yüksek basınçla uygulanan buhar da tahta kurusunu öldürecek bir yöntemdir.
  • Bu işlemler tek başına yeterli olmamaktadır. GÖzden kaçan tek bir yumurta bile yeni bir tahta kurusu jenerasyonu oluşturabilmektedir. Bu sebeple, tahta kurusu nasıl yok edilir sorusu için uzman bir ilaçlama firmasına danışmalı, bu işlemleri ilaçlama uygulamasıyla eş zamanlı yapmalısınız.